516D227M025MM7BE3
Mfr.Part #
516D227M025MM7BE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL
Ripple Current :
280mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Capacitance :
220μF
516D
Packing Method :
TR
Diameter :
8mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
16mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
420mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
280mA @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Tan Delta :
0.14
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.165mA
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Datasheets
516D227M025MM7BE3
516D 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 280mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can