516D108M010NP7BE3
Mfr.Part #
516D108M010NP7BE3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL
Size / Dimension :
0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Leakage Current :
0.3mA
Ripple Current @ Low Frequency :
640mA @ 120Hz
Wire
Voltage - Rated DC :
10V
Length :
21mm
Ripple Current @ High Frequency :
736mA @ 10kHz
Ripple Current :
640mA
Capacitance :
1000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Axial
Datasheets
516D108M010NP7BE3
516D 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 640mA 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can