511D108M040EN4DE3
Mfr.Part #
511D108M040EN4DE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 40V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
1000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
1000 hours
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.39A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Series :
511D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Min Operating Temperature :
-40°C
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
1.39A
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
193mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Impedance :
78mOhms
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
40V
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.18A @ 40kHz
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
511D108M040EN4DE3
511D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.39A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can