511D106M100BB4DE3
Mfr.Part #
511D106M100BB4DE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Lead Pitch :
3.5052mm
Package / Case :
Radial, Can
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Series :
511D
Ripple Current @ Low Frequency :
71mA @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
10μF
Ripple Current :
71mA
Ripple Current @ High Frequency :
202mA @ 40kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated :
100V
Impedance :
1.71Ohms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.63Ohm @ 120Hz
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
511D106M100BB4DE3
511D 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 71mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can