50MS72.2MEFCT54X7
Mfr.Part #
50MS72.2MEFCT54X7
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
24mA @ 10kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
2.2μF
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
16mA
Lead Pitch :
1.4986mm
Series :
MS7
Ripple Current @ Low Frequency :
16mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Datasheets
50MS72.2MEFCT54X7
Rubycon 50MS72.2MEFCT54X7
MS7 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 16mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can