50MS71MTA4X7
Mfr.Part #
50MS71MTA4X7
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
18mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current :
12mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Series :
MS7
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
1.4986mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
50MS71MTA4X7
Rubycon 50MS71MTA4X7
MS7 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 12mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can