50MS71MEFCTZ4X7
Mfr.Part #
50MS71MEFCTZ4X7
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Series :
MS7
Lead Pitch :
1.4986mm
Radial, Can
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
1μF
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Ripple Current :
12mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
50MS71MEFCTZ4X7
Rubycon 50MS71MEFCTZ4X7
MS7 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 12mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can