50MS70R47MEFC4X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50MS70R47MEFC4X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Ripple Current :
6.3mA
Series :
MS7
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.47µF
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.003mA
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
50MS70R47MEFC4X7
MS7 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.3mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can