50MS70.1MEFCTZ4X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50MS70.1MEFCTZ4X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Capacitance :
0.1μF
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
1.4986mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Polarization :
Polar
Series :
MS7
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
50MS70.1MEFCTZ4X7
Rubycon 50MS70.1MEFCTZ4X7
MS7 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can