50MS52.2MEFCTZ4X5
Mfr.Part #
50MS52.2MEFCTZ4X5
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
9.1mA @ 120Hz
Series :
MS5
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
1.4986mm
Capacitance :
2.2μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
9.1mA
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
50MS52.2MEFCTZ4X5
Rubycon 50MS52.2MEFCTZ4X5
MS5 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 9.1mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can