50MH73.3MEFCTZ4X7
Mfr.Part #
50MH73.3MEFCTZ4X7
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current :
24mA
Series :
MH7
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
1.4986mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
3.3μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
24mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
50MH73.3MEFCTZ4X7
Rubycon 50MH73.3MEFCTZ4X7
MH7 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 24mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can