50MH52.2MEFC4X5
Mfr.Part #
50MH52.2MEFC4X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
2.2μF
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MH5
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
19.5mA @ 10kHz
REACH SVHC :
Unknown
Height :
5mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
1.4986mm
Ripple Current :
13mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
4mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
13mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Datasheets
50MH52.2MEFC4X5
Rubycon 50MH52.2MEFC4X5
MH5 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 13mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can