50351-5100H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50351-5100H
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HD 100POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Contact Plating :
GXT, Gold, Lead, Tin
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
100
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
HPC™
Contact Material :
Copper
Number of Rows :
4
Pitch :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions Loaded :
All
Depth :
20.8mm
Packaging :
Tube
Number of Columns :
25
Orientation :
RIGHT ANGLE
Length :
64.26mm