501JAA40M0000CAF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
501JAA40M0000CAF
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
OSC CMEMS 40.0000MHZ LVCMOS
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Oscillators
Base Resonator :
MEMS
Type :
CMEMS®
Number of Pins :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Frequency Tolerance :
0.005%
Packaging :
Strip
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
Max Supply Current :
4.9mA
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Supply :
3.3V
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Height :
889μm
REACH SVHC :
Unknown
Frequency Stability :
±50ppm
Load Capacitance :
15pF
Frequency :
40MHz
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Output :
LVCMOS
Series :
Si501
Max Duty Cycle :
55 %
Factory Lead Time :
12 Weeks
Function :
Enable/Disable
Published :
2012
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
501JAA40M0000CAF
Silicon Labs 501JAA40M0000CAF
The Silicon Labs 501JAA40M0000CAF MEMS Oscillator is a reliable and cost-effective solution for frequency control applications. This oscillator is part of the Si50x Series and offers a frequency of 40 MHz with a tolerance of 50 ppm. It operates at a voltage of 3.3 V and is packaged in a SMD form factor with dimensions of 3.2mm x 2.5mm. The oscillator is based on CMEMS (CMOS MEMS) technology, which provides superior performance and reliability. This oscillator is ideal for a wide range of applications, including consumer electronics, automotive, and industrial.