501BCA16M0000DAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
501BCA16M0000DAG
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
OSC CMEMS 16.0000MHZ LVCMOS
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Oscillators
Base Resonator :
MEMS
Published :
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
REACH SVHC :
Unknown
Type :
CMEMS®
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rise Time-Max :
1.6ns
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Max Duty Cycle :
55 %
Frequency Stability :
±20ppm
Load Capacitance :
15pF
Packaging :
Strip
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Height :
889μm
Supply Voltage :
3.3V
Function :
Enable/Disable
Number of Pins :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Fall Time-Max :
1.6ns
Operating Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
16MHz
Max Supply Current :
2.5mA
Frequency Tolerance :
0.002%
Operating Frequency :
16MHz
Output :
LVCMOS
Mounting Type :
Surface Mount
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 0.9mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Supply :
3.3V