500R14W103KV4T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
500R14W103KV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10000pF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.89mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
889μm
Width :
0.81mm
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
810μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
500R14W103KV4T
Johanson Dielectrics, Inc. 500R14W103KV4T
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
500R14W103KV4T Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
500R14W103KV4T Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V