500R07N101JV4T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
500R07N101JV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
510μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Thickness :
635μm
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Tolerance :
±5%
Length :
1.02mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Thickness (Max) :
0.025 0.64mm
Weight :
652.039032μg
Capacitance :
100pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Width :
0.51mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Height :
640μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
500R07N101JV4T
Johanson Dielectrics, Inc. 500R07N101JV4T
100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)