50015-1320D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50015-1320D
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER HD 320POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Number of Positions Loaded :
All
Pitch :
0.100 2.54mm
Number Of PCB Rows :
4
Contact Resistance :
20mOhm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Connector Type :
Header, Male Pins
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Orientation :
Straight
Feature :
Mating Guide
Contact Material :
Bronze
Termination :
Solder
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Body/Shell Style :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Additional Feature :
OPTIONAL POLARIZATION, FMLB
Connector Usage :
Daughtercard
Depth :
14.86mm
Number of Columns :
80
Rated Current (Signal) :
1A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Length :
222.3mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Plating Thickness :
30μin
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Gold
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
4
Reference Standard :
UL, CSA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Color :
Black
Packaging :
Tube
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Body Breadth :
0.585 inch