500103U100DC2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
500103U100DC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 100V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
-10% +75%
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
500
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 95°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10000µF
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
500103U100DC2B
500 10000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount -40°C~95°C Polar Radial, Can - Screw Terminals