50015-1168J
Mfr.Part #
50015-1168J
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER HD 168POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Length :
125.78mm
Additional Feature :
OPTIONAL POLARIZATION, FMLB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Header, Male Pins
Rated Current (Signal) :
1A
Termination :
Solder
Depth :
14.86mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
168
Number of Rows :
4
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Plating Thickness :
30μin
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Reference Standard :
UL, CSA
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
HPC™
Total Number of Contacts :
168
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Usage :
Daughtercard
Body Breadth :
0.585 inch
Contact Resistance :
20mOhm
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
Straight
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material :
Bronze
Number of Columns :
42
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Mounting Type :
Through Hole
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Packaging :
Tube
Feature :
Mating Guide
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number Of PCB Rows :
4
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Max) :
125°C