50011-5540L
Mfr.Part #
50011-5540L
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER HD 540POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
14.86mm
Feature :
Mating Guide
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Published :
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions :
540
Number of Rows :
4
Number of Columns :
135
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Length :
377.2mm
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.100 2.54mm