4SVPT1500M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4SVPT1500M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 4V SMD
Stock
396
In Stock :
396
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Product Width :
Maximum Operating Temperature :
+105°C
Leakage Current :
1200 uA
Capacitance :
1500μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product :
Aluminum Polymer Capacitors
Product Category :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Lead Spacing :
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
20%
ESR (Ohm) :
0.012
Termination Style :
SMD/SMT
IR (mA) :
4700
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Polarity :
Polar
Surface Mount Land Size :
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)
Height :
Ripple Current @ Low Frequency :
235 mA @ 120 Hz
Subcategory :
Capacitors
Width :
Technology :
Polymer
Product Status :
Active
Product Length :
Voltage - Rated :
4 V
Mounting :
Surface Mount
ESR :
0.012Ohm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Terminals :
2
Ripple Current :
4.7A
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
Type :
Polymer
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Height (mm) :
11.9
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Brand :
Product Diameter (mm) :
8
Size (mm) :
8 X 11.9
Ripple Current @ High Frequency :
4.7 A @ 100 kHz
Ratings :
Capacitance Value :
1500uF
Packaging :
Tape and Reel
Package Type :
CAN
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Length :
11.9mm
Capacitance Tolerance :
± 20%
Dimensions :
8x11.9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Diameter :
8mm
Product Height :
11.9mm
Lifetime (h) :
Tradename :
OS-CON
IL (uA) :
1200@2Min
Base Product Number :
4SVPT
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lifetime @ Temp. :
20000 Hrs @ 105°C
Voltage :
4VDC
Product Weight (g) :
0.9
Series :
SVPT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Datasheets
4SVPT1500M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 4SVPT1500M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:4VDC, 4SVPT1500M pinout, 4SVPT1500M datasheet PDF, 4SVPT1500M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 4SVPT1500M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 4SVPT1500M
1500µF 20% Radial, Can - SMD Tape and Reel 12mOhm SVPT Surface Mount Polymer General Purpose