4SEP1200M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4SEP1200M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V T/H
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage :
4V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
13mm
Packing Method :
Tape
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
960μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
5.44A
Type :
Polymer
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Published :
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
272mA @ 120Hz
Lead Diameter :
600 µm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Diameter :
10mm
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
13
Tan Delta :
0.18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
1200μF
Ripple Current @ High Frequency :
5.44A @ 100kHz
Dissipation Factor :
18 %
Series :
OS-CON™, SEP
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
4V
Datasheets
4SEP1200M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 4SEP1200M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:4V, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Number of Pins:13, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, 4SEP1200M pinout, 4SEP1200M datasheet PDF, 4SEP1200M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 4SEP1200M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 4SEP1200M
1200μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 12mOhm OS-CON™, SEP Through Hole Polymer General Purpose