48IMS25-2.5-9GZ
Mfr.Part #
48IMS25-2.5-9GZ
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
17-DIP Module, 7 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 25W
Product Category :
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Outputs :
1
Package / Case :
17-DIP Module, 7 Leads
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power (Watts) :
25W
Voltage - Input (Min) :
32V
Voltage - Output 1 :
2.5V
Input Voltage-Nom :
48V
Current - Output (Max) :
6A
Length :
50.8mm
Output Voltage :
2.5V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Height :
8.2mm
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Efficiency :
91%
Type :
Isolated Module, Conformal Coated
Packaging :
Bulk
Voltage - Input (Max) :
75V
Number of Terminations :
7
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~71°C
Size / Dimension :
2.00Lx1.62W x 0.32 H 50.8mmx41.2mmx8.2mm
Number of Functions :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
No
Approval Agency :
CSA, EN, UL
Terminal Position :
Dual
Series :
Melcher IMS25 (25W)
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Isolation :
1.5kV
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Trim/Adjustable Output :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
TIN LEAD
Datasheets
48IMS25-2.5-9GZ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH