48IMR15-05-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
48IMR15-05-2
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Terminal Form :
PIN/PEG
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
500V
Input Voltage-Nom :
48V
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Feature :
OCP, SCP
Voltage - Input (Min) :
36V
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Output (Max) :
3A
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
R-XDMA-P5
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
5
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Input (Max) :
72V
Trim/Adjustable Output :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Package / Case :
24-DIP Module, 8 Leads
Pbfree Code :
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
1.25Lx0.80W x 0.47 H 31.8mmx20.3mmx11.9mm
Applications :
ITE (Commercial)
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Series :
IMR (15W)
Type :
Isolated Module
Efficiency :
82%
Datasheets
48IMR15-05-2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH