48IMR15-12-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
48IMR15-12-2
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Min Operating Temperature :
-10 °C
Max Input Voltage :
72 V
Height :
11.938 mm
Mount :
Through Hole
Width :
20.32 mm
Number of Outputs :
1
Min Input Voltage :
36 V
Max Power Dissipation :
15 W
Max Output Current :
1.25 A
Features :
OCP, SCP
RoHS :
Non-Compliant
Isolation Voltage :
500 V
Efficiency :
82 %
Packaging :
Bulk
Voltage - Output 1 :
12 V
Max Operating Temperature :
50 °C
Length :
31.75 mm
Datasheets
48IMR15-12-2
48IMR15-12-2 datasheet pdf and DC DC Converters product details from Bel Fuse Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH