477LMU200M2BF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
477LMU200M2BF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
LMU
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
1.4A
Diameter :
22mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
470µF
Custom Capabilities :
Capacitance Tolerance
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Tan Delta :
0.1
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Length :
40mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.058A @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
200V
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
352.737mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
2mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
477LMU200M2BF
Cornell Dubilier Electronics 477LMU200M2BF
LMU 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In