477LBA250M2BH
Mfr.Part #
477LBA250M2BH
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
PCB, Through Hole
Diameter :
22mm
Series :
LBA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.08A @ 120Hz
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
2.35mA
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
529.11mOhm @ 120Hz
Tan Delta :
0.1
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.08A
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Custom Capabilities :
Capacitance Tolerance
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Length :
50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
3.0576A @ 10kHz
Datasheets
477LBA250M2BH
Cornell Dubilier Electronics 477LBA250M2BH
LBA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.08A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In