450VXR82MEFC22X45
Mfr.Part #
450VXR82MEFC22X45
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
VXR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
784mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
82µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
450VXR82MEFC22X45
VXR 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In