450VXG150MEFC25X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
450VXG150MEFC25X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Capacitance :
150µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VXG
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.526A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
450V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.09A @ 120Hz
Rubycon 450VXG150MEFC25X30
VXG 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In