450VXR180MEFC30X45
Mfr.Part #
450VXR180MEFC30X45
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.218A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
870mA @ 120Hz
Series :
VXR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Capacitance :
180µF
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
VXR 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In