450VXH220MEFC25X35
Mfr.Part #
450VXH220MEFC25X35
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.918A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.37A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
450V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
220μF
Series :
VXH
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
VXH 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In