450VXG330MEFC35X35
Mfr.Part #
450VXG330MEFC35X35
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ High Frequency :
2.31A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
VXG
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.65A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Rubycon 450VXG330MEFC35X35
VXG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In