450VXG270MEFCSN25X50
Mfr.Part #
450VXG270MEFCSN25X50
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
1.0457mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
VXG
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
10mm
Life (Hours) :
5000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
270μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
1.43A
Height :
50mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.64A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.296A @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Rubycon 450VXG270MEFCSN25X50
VXG 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In