450TXW39MEFC12.5X35
Mfr.Part #
450TXW39MEFC12.5X35
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
TXW
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
420mA
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
REACH SVHC :
Unknown
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Capacitance :
39μF
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Diameter :
12.5mm
Life (Hours) :
12000 hours
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
450V
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rubycon 450TXW39MEFC12.5X35
TXW 39μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 420mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can