450TXW33MEFR10X40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
450TXW33MEFR10X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TXW
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
540mA @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
360mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Capacitance :
33μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
450TXW33MEFR10X40
Rubycon 450TXW33MEFR10X40
TXW 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can