4220PA51H01800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4220PA51H01800
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Description
GASKET FAB/FOAM 5.1X457.2MM RECT
Stock
693
In Stock :
693
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
Type :
Fabric Over Foam
Shape :
Rectangle
Length :
18.000 457.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
0.039 1.00mm
Material :
Polyurethane Foam, Nickel-Copper Taffeta (NI/CU)
Series :
51H
Width :
0.201 5.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
158°C
Storage/Refrigeration Temperature :
73°F 23°C
Factory Lead Time :
3 Weeks
Attachment Method :
Adhesive
Shelf Life :
12 Months
Published :
2008
Min Operating Temperature :
-40°C
Thickness :
1.016mm
Datasheets
4220PA51H01800
Laird - Performance Materials 4220PA51H01800
Fabric Over Foam 0.201 5.10mm 18.000 457.20mm 0.039 1.00mm 51H Polyurethane Foam, Nickel-Copper Taffeta (NI/CU) 1.016mm Rectangle
4220PA51H01800 Overview
4220PA51H01800 Features
Fabric Over Foam
51H series
4220PA51H01800 Applications
There are a lot of Laird Technologies EMI
4220PA51H01800 RFI and EMI Contacts applications.
  • Low Noise Amplifier
  • Power management
  • Internet of Things
  • Secure Payment
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Industrial Logger
  • LED Lighting
  • Utility Energy
  • Smart Energy
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    SPRING FINGER 1.2H
  • Harwin
    RFI SHIELD CLIP MINI TIN SMD
  • Harwin
    SMT RFI CLIP 1900/TR (T&R)
    RFI SHIELD CLIP MICRO TIN SMD
    PRE-LOADED SPRING FINGER 2.15MM