420MXK220MEFC22X35
Mfr.Part #
420MXK220MEFC22X35
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
1.932A @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated :
420V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.38A @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
MXK
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
MXK 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In