420MXC180MEFC35X25
Mfr.Part #
420MXC180MEFC35X25
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
180µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
420V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.274A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
910mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Series :
MXC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
MXC 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In