400VXR330MEFC35X40
Mfr.Part #
400VXR330MEFC35X40
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated :
400V
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Series :
VXR
Ripple Current @ High Frequency :
1.68A @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
VXR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In