400VXG120MEFCSN25X25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400VXG120MEFCSN25X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
1.33A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Series :
VXG
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
790mA
Terminal Pitch :
10mm
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
950mA @ 120Hz
Capacitance :
120μF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Leakage Current :
0.65727mA
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Rubycon 400VXG120MEFCSN25X25
VXG 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 790mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In