400VXH560MEFCSN30X45
Mfr.Part #
400VXH560MEFCSN30X45
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
560μF
Diameter :
30mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.2
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.41986mA
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
2.982A @ 10kHz
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Ripple Current :
1.98A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packing Method :
Box
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.13A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
VXH
Height :
45mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Published :
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rubycon 400VXH560MEFCSN30X45
VXH 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.98A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In