400VXG82MEFCSN22X25
Mfr.Part #
400VXG82MEFCSN22X25
Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Series :
VXG
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
82µF
Leakage Current :
0.54332mA
Ripple Current @ High Frequency :
1.078A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
25mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
640mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
22mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
770mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rubycon 400VXG82MEFCSN22X25
VXG 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In