400VXG470MEFC30X50
Mfr.Part #
400VXG470MEFC30X50
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.996A @ 10kHz
Capacitance :
470µF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
2.14A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Series :
VXG
Rubycon 400VXG470MEFC30X50
VXG 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In