400VXG330MEFC35X30
Mfr.Part #
400VXG330MEFC35X30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
400V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.54A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.156A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Series :
VXG
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Rubycon 400VXG330MEFC35X30
VXG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In