400VXG330MEFC30X40
Mfr.Part #
400VXG330MEFC30X40
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.74A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Series :
VXG
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.436A @ 10kHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
330µF
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated :
400V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rubycon 400VXG330MEFC30X40
VXG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In