400VXG270MEFC35X30
Mfr.Part #
400VXG270MEFC35X30
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
270μF
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.072A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.48A @ 120Hz
Voltage - Rated :
400V
Series :
VXG
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rubycon 400VXG270MEFC35X30
VXG 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In