400VXG220MEFCSN30X30
Mfr.Part #
400VXG220MEFCSN30X30
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
1.17A
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
VXG
Capacitance :
220μF
Height :
30mm
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.88994mA
Published :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.2
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
400V
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
1.89A @ 10kHz
Diameter :
30mm
ECCN Code :
EAR99
Rubycon 400VXG220MEFCSN30X30
VXG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.17A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In