400MXY150MEFC20X45
Mfr.Part #
400MXY150MEFC20X45
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.315 8.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height :
45mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
8.001mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
830mA
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
MXY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ High Frequency :
954.5mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
830mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
20mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Published :
Rubycon 400MXY150MEFC20X45
MXY 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 830mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C 8.001mm Radial, Can