400M0-37-1-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400M0-37-1-00
Manufacturer
CnC Tech
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS IDC
Stock
815
In Stock :
815
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Pins :
37
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Brass
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Packaging :
Bulk
Feature :
Feed Through, Grounding Indents
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
IDC, Ribbon Cable
Current Rating (Amps) :
1A
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
18 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
250V
Housing Material :
PBT
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
1A
Number of Positions :
37
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
2016
Datasheets
400M0-37-1-00
Introducing D-Sub Connector Assemblies CnC Tech 400M0-37-1-00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:37, Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 400M0-37-1-00 pinout, 400M0-37-1-00 datasheet PDF, 400M0-37-1-00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CnC Tech 400M0-37-1-00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CnC Tech 400M0-37-1-00
400M0-37-1-00 Overview
Packaging is Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.There are 37 pins on the device.If the temperature is below 105°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Feed Through, Grounding Indents feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -40°C~105°C operating temperatures.